تصفیه آب استخر به روش کلرزنی نمکی

در این نوشته به یکی دیگر از روشهای ضد عفونی کردن آب استخر می پردازیم .روش کلرزنی نمکی (Salt Chlorination)، یک روش جدید برای ضدعفونی استخر با کلر و با  استفاده از فرآیند الکترولیز می باشد. در فرآیند الکترولیز، با عبور محلول آب نمک از یک پیل الکترولیتی، کلرید سدیم (نمک) در آب به گاز کلر تبدیل شده و زمانی که در آب حل می شود، تبدیل به هیپوکلریت سدیم (کلر مایع) می شود.

دستگاه کلرزن نمکی جهت تصفیه آب استخر

دستگاه کلرزن نمکی جهت تصفیه آب استخر

مزایای استفاده از روش کلرزنی نمکی

اغلب بر سر این موضوع که استفاده از روش کلر زنی سنتی برای ضدعفونی یک استخر شنا بهتر است یا کلر زن نمکی،  بحثهای زیادی مطرح شده و عمدتا نتیجه گیری می شود که هر دوی این روشها دارای معایب و مزایای مخصوص به خود هستند. با این وجود، ما در این مقاله می خواهیم به مزایای کلر زن نمکی اشاره کنیم تا مصرف کنندگان، آشنایی بیشتری با این محصول جدید پیدا کنند:

۱- مقرون به صرفه بودن

در حالی که ممکن است هزینه های اولیه یک استخر آب نمک کمی بالا باشد، اما روش کلرزنی نمکی این سیستم در دراز مدت بسیار مقرون به صرفه بوده و از آنجا که هزینه نمک نسبت به کلر کمتر است، هزینه اولیه به سرعت جبران می شود. میزان نمک مورد نیاز برای ضدعفونی استخر با این روش در سال بسیار کم بوده و البته به مقدار بارش و یا آب هدر رفته نیز بستگی دارد.

۲- احساس راحتی بیشتر

از آنجا که میزان کلر در این روش، بسیار کم و در عین حال موثر است، شناگران با خشکی پوست، چشم قرمز، تغییر رنگ مو و لباس مواجه نشده و یک شنای راحت و لذتبخش را تجربه می کنند.

۳- انعطاف و تطبیق پذیری

دستگاه کلرزن نمکی را می توان در انواع مختلف سیستمها نصب کرد، از یک جکوزی کوچک در خانه تا یک استخر بزرگ تجاری. نصب این دستگاه‌ها بسیار ساده بوده و به راحتی توسط یک نصاب حرفه ای تجهیزات استخر، قابل انجام است.

۴-  کاهش مضرات کلر زیاد

میزان کلر در استخری که بوسیله کلرزن نمکی ضدعفونی می‌شود، پایین بوده و بنابراین، مضراتی که مواد جانبی تولید شده توسط کلر ایجاد می‌کنند، کاهش می‌یابد.  این بدان معنی است که این روش ضدعفونی استخر، با محیط زیست سازگارتر است. علاوه بر این، بوی زننده کلر نیز در اطراف استخر وجود ندارد.

۵- تعمیر و نگهداری آسان

یک استخر آب نمک،  نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی دارد. این استخرها، فقط با مقدار کمی توجه از طرف نگهدارنده استخر، تقریبا نیاز تمیزی خود را برطرف کرده و نیازی به اضافه کردن مواد ضد عفونی بیشتر نیست. با این حال، صاحب استخر باید تست PH  ، قلیائیت و سختی آب را به طور منظم انجام دهد تا از وجود یک استخر شنای سالم اطمینان حاصل نماید. از آنجا که میزان مواد ضد عفونی کننده در آب نمک ثابت است، احتمال رشد جلبک کمتر بوده و کمتر نیاز به تمیز کردن استخر می باشد.

۶- فواید سلامتی

آب نمک، برای شناگران سالم تر است. در مقایسه با استخر ضدعفونی شده با کلر، آب نمک در برخورد با پوست، چشم و مو، رفتار ملایمتری دارد. مواد افزودنی و میزان بالای کلر، سبب التهاب می شود که اکثر شناگران این التهاب را تجربه کرده اند. این التهاب در یک استخر آب نمک وجود ندارد و به همین سبب این گونه استخرها، برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی مناسب تر هستند.


نویسنده مطلب alborztile

1 × 4 =