۱۴ مرداد ۱۳۹۷
1,510 views
نظر %

نکات قبل از نصب کاشی استخری:

در این مطلب اشاره مختصری به نحوه نصب و اجرای کاشی استخری و همچنین آب بندی استخر مینماییم.قبل از نصب کاشی استخری توصیه می شود نکات زیر را مد نظر قرار دهید :

نکات قبل از نصب کاشی استخری:

پیش از نصب کاشی استخری و جکوزی مواردی را باید مورد توجه قرار داد. مطالب زیر بیشتر مناسب کارفرمایان و افرادی می باشد که تجربه کمتری در این زمینه دارند.

البته در مواردی مشاهده می شود حتی استادکاران ماهر نیز ممکن است به علت رعایت نکردن برخی از این موارد دچار مشکل گردند.

۱- بررسی دقیق زیرسازی قبل از اجرای آببندی و نصب کاشی استخری :

در اولین مرحله پیش از نصب کاشی استخری می بایستی زیر سازی محل کار مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت اشکال در ناشاقولی در دیوارهای استخر و ناترازی کف استخر و محوطه موارد با کروم بندی و اجرای سیمانکاری دقیق رفع گردند.

مراحل نصب کاشی استخری-زیرسازی استخر

زیرسازی استخر

۲-بررسی شیب کف استخر و محوطه :

محل استخر و به خصوص کف محوطه به صورت مستمر در معرض شستشو با آب و یا مواد شوینده قرار دارد .لذا می بایستی شیب کف را بررسی نمود تا حداقل شیب مورد نیازبرای مواقع نظافت استخر به سمت لوله خروج (کفشور) تامین شده باشد.در صورتی که در اجرای این مورد دقت کافی صورت نگرفته باشد ممکن است پس از شستشو آب در یک قسمت از کف به صورت راکد باقی بماند.

۳- نصب در پوش لوله ها:

جهت جلوگیری از ورود هرگونه نخاله به مدار تصفیه استخر می بایستی پیش از نصب کاشی استخری دریچه های لوله های رفت و برگشت به استخر به طور موقت با در پوش بسته شود. پس از تکمیل کاشی کاری استخر و تاسیسات استخر می توان به برداشتن درپوشها اقدام نمود.

۴- بررسی وجود ترک در دیواره های استخر و جکوزی :

در صورت وجود ترک در دیواره های استخر وجکوزی می بایستی می بایستی نصاب کاشی کارفرما و مهندس ناظر را در جریان قرار دهد تا اقدامات ضروری نسبت به برطرف نمودن ترک و مقاوم سازی استخر انجام شود. در صورتی که این ترک ها در این مرحله برطرف نگردند ممکن است این مسئله سبب بروز مشکل در آب بندی استخر گردد.

۵-تست آب بندی استخر :

قبل از اجرای کاشی کاری استخر ، می بایستی از آب بندی استخر مطمین شد . بدین منظور پس از اینکه استخر و یا جکوزی توسط استاد کار و به وسیله مواد شیمیایی مخصوص آببند گردید ، می بایستی حدود ده روز صبر کرد تا مواد آب بند کننده به خوبی خشک شوند.

پس از طی این مدت اقدام به پر نمودن استخر می نماییم . بهتر است هنگام پر کردن آب استخر این پروسه به صورت مرحله به مرحله انجام شود تا در صورت وجود نشتی تشخیص محل بروز مشکل راحت تر باشد.در هر مرحله می بایستی آب حدود دو تا سه روز در کاسه استخر بماند و در صورت عدم نشتی آب مجددا آب را به استخر اضافه نماییم .

مراحل نصب کاشی استخری-آب بندی استخر

آب بندی استخر

پس از اینکه در پند مرحله اقدام به پر کردن آب استخر نمودیم و در هر مرحله از آب بندی استخر مطمین شدیم اقدام به کاشی کاری استخر می نماییم .

(لازم به ذکر است که کاهش مقدار کمی از ارتفاع آب هنگام تست آب بندی استخر طبیعی است. علت این موضوع تبخیر آب به خصوص در فصول گرم سال می باشد .) پس از تست آببندی استخر و جکوزی برای اطمینان در آببندی استخر بهتر است هنگام ساخت نرمه زیر سرامیک استخر از چسب آببندی به میزان نیم کیلوگرم  در هر متر استفاده شود.

همچنین در زمان بندکشی درزهای سرامیک،بهتر است درمخلوط ملات بندکشی مقداری از چسب بند کشی استفاده شود این کار باعث آب بند شدن درزهای سرامیک و یکنواختی ملات بندکشی می گردد. البته لازم به ذکر است برخی از مواد بند کشی موجوذ در بازار خود خاصیت آبگریزی دارند.

هنگام آب بندی جکوزی بیشترین قسمتی که باید مورد توجه قرار گیرد دور جت های ورودی آب به جکوزی می باشد. بدین منطور بهتر است دور جت ها را مقداری خالی نموده و سپس با مخلوط آب و سیمان و چسب آب بند کننده و سلیس به خوبی دور جت ها را آببند نماییم.

۶-نصب تابلوهای سرامیکی :

تابلوهای سرامیکی که در کارگاه تولید می شوند از قطعاتی مانند پازل تشکیل شده اند.هر یک از این قطعات پازل دارای دو شماره  می باشد که عدد اول بیانگر موقعیت ردیف آن قطعه و عدد دوم بیانگر ستون آن قطعه می باشد به عنوان مثال منظور از عدد ۱/۷ یعنی ردیف اول و ستون هفتم.

نصاب کاشی استخر می بایستی در نصب تابلو طبق شماره های مندرج در آن دقت کافی نماید زیرا در صورتی که حتی بکی از قطعات تابلوی سرامیکی به درستی در جای خود قرار نگیرد کل تابلوی سرامیکی دچار مشکل می شود و سبب بروز خسارت زیادی می گردد. لذا توصیه می شود برای نصب تابلوی سرامیکی حتما از فردی مجرب استفاده نمایید.

 

مراحل نصب کاشی استخری-نصب تابلوی سرامیکی

نصب تابلوی سرامیکی

 

مراحل نصب کاشی استخری-اجرای تابلوی سرامیکی

نصب کاشی استخری

 

۷-سایر موارد :

-زیر کار قبل از نصب کاشی استخری می بایستی با مخلوط رقیق آب و چسب مرطوب گردد . این امر سبب جذب شیره ملات و چسبندگی بیشتر بین سطح و کاشی می گردد.

کاشی کار می بایستی از محل درست اسکیمر در جای خود مطمئن شود و اسکیمر را به صورتی نصب نماید تا لبه سرامیک بالا با لبه روی اسکیمر همسطح باشد.همچنین اطراف اسکیمر یکی از مواردی است که می بایست هنگام آب بندی استخر بیشتر مورد توجه قرار گیرد .این امر سبب می شود تا از نشتی آب از اطراف اسکیمر جلوگیری شود.

هنگام نصب کاشی استخری بر روی ملات می بایستی با ماله صاف به آرامی ضربه زده شود . این کار سبب صاف شدن سطح سرامیک و چسبندگی بیشتر ملات نرمه به پشت کاشی می گردد .

هنگام ساخت پله برای پاشوره دقت لازم انجام شود تا هنگام نسب گریل به مشکل برنخوریم. هر گونه نا ترازی در این قسمت سبب می شود تا گریل به درستی در جای خود قرار نگیرد .

پیش از اجرای کاشی استخری درسقف سونا و هنگام رابیتس کاری بایستی دقت نمود که سقف سونای بخار شیب دار باشد. در صورتیکه سقف سونا تراز باشد قطرات آب که بر اثر تجمع بخار در سقف سونا ایجاد شده است پس از سقوط بر روی بدن افراد سبب اذیت آنها می شود.

بازگشت به صفحه اصلی

 

 


نویسنده مطلب alborztile

سه + 1 =