۱۸ تیر ۱۳۹۷
91 views
نظر %

اهمیت ضد عفونی کردن آب استخر

 استخر و جکوزی، از جمله مکان هایی هستند که آلودگی های موجود در آنها می تواند باعث ایجاد بیماری زیادی  شود. استخرهای سرپوشیده و رو باز، هر کدام دارای آلودگی های مختص به خود می باشند. مهمترین آلودگی های تهدید کننده سلامتی در استخر، شامل میکروبهای بیماری زای موجود در آب و همینطور مواد شیمیایی تولید شده به واسطه استفاده از مواد ضدعفونی کننده می باشند. رایج ترین روش ضد عفونی آب استخر استفاده از کلر است در صورتیکه انواع دیگری نیز مانند برم، گاهی جهت ضد عفونی کرذن آب استخر مورد استفاده قرار می گیرد.

کلر آب استخر

مایعات و ترشحات خروجی از بدن ، مهمترین آلودگی متداول در آب استخرهاست. آلودگی های پوستی، ادرار و همینطور مواد آرایشی استفاده شده، رایج ترین این آلودگی ها هستند. استخرهای روباز، علاوه بر موارد ذکر شده، در معرض انواع دیگری از آلودگی ها از جمله فضولات پرندگان، خاک،جلبک،  برگ و آب کثیف ناشی از بارش باران خواهد بود. استخرهای سرپوشیده نیز علیرغم اینکه مشکلات آلودگی خاص استخرهای روباز را ندارد، اما آنها هم مشکلات مخصوص به خود را دارند که مهمترین آن، استنشاق آلودگی های پراکنده شده در هوای فضای بسته استخر است.

آلودگی های میکروبی ناشی از بدن شناگران و یا سایر عوامل محیط خارجی، مهمترین نگرانی موجود در بحث ضد عفونی کرذن آب استخر می باشد. بیماری های متداولی که توسط این آلودگی ها در انسان ایجاد می شوند، عبارتند از عفونت های گوشی، خارش و تحریک پوست، انواع مختلف باکتری و ویروس و انگل ها.  مسیر ورودی این آلودگی ها و عوامل بیماریزا به بدن از راه های  مختلف از جمله خوردن آب استخر، تماس پوستی، وارد شدن آب به بینی، دهان و گوش و  و همینطور تنفس هوای فضای استخر می باشد. آلودگی از طریق خورده شدن آب استخر و تماس آب با غشاء های داخلی بینی و گوش، بسیار مهم هستند. استنشاق هوای استخر، هم در زمان شنا در سطح آب وجود دارد و هم در فضای کنار استخر. مطالاتی نشان داده است که میزان کلروفرم در خون بعد از شنا افزایش پیدا می کند که دلیل آن، همین تنفس در هوای استخر می تواند باشد. کلرامین موجود در آب استخر از مهمترین عوامل ایجاد ناراحتی پوستی، چشم و شش در شناگران می باشد. تری کرامین (NCl3) که ناشی از ترکیب کلر مازاد در آب با آمونیاک است، شایعترین علت سوزش چشم شناگران می باشد که عمدتاً چنین تجربه ای را در فضای استخرها داشته اند. مواردی گزارش شده که برخی شناگران نسبت به کلرامین حساسیت داشته  یا کسانی که دچار آسم هستند، در فضای استخر و بواسطه وجود کلرامین، دچار ناراحتی شده اند. به جهت رعایت بهداشت در استخرها، باید از ورود افراد دارای مشکلات روده (مانند اسهال) مخصوصاً کودکان جلوگیری شده و همینطور، تمامی شناگران قبل از ورو به استخر از دوش استفاده کنند تا آلودگی های پوستی آنان حتی الامکان برطرف شود.

در حال حاضر، متداولترین روش برای ضدعفونی آب استخر، استفاده از کلر در انواع مختلف (از جمله هیپوکلریت و اسید سیانوریک) و در برخی موارد، برم می باشد. استفاده از گاز کلر، هزینه کمتری دارد. اما بواسطه خطرات بسیار بالایی که دارد، مورد استفاده قرار نگرفته و در بسیاری از موارد، محدودیت های قانونی جدی برای استفاده از آن وجود دارد. استفاده از ایزوسیانورات کلری در استخرهای روباز این مزیت را دارد که باعث پایدار شدن کلر شده و از تجزیه آن در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید، جلوگیری می کند.

مقدار کلر باقیمانده در آب استخر معمولاً باید در حدود یک ppm نگه داشته شود. ضمن اینکه محدوده PH مناسب آب استخر، بین ۷٫۲ تا ۷٫۸ می باشد. این مقادیر می بایست همواره مورد توجه افرادی که مسئولیت نگهداری استخر را دارند، قرار گیرد.


نویسنده مطلب alborztile

1 × 2 =