۱۷ خرداد ۱۳۹۷
144 views
نظر %

در این نوشته سعی می کنیم به صورت مختصر شما را با مواردی که می بایستی جهت خرید پمپ استخر در نظر داشته باشید آشنا نماییم. یکی از تصورات اشتباه عامه مردم این است که هنگام خرید پمپ استخر هر چه پمپ استخر بزرگتر و قوی تری خریداری شود سیستم تصفیه استخر کارایی بیشتری خواهد داشت در صورتیکه این کار علاوه بر تحمیل هزینه زیاد ممکن است سبب آسیب رسیدن به سایر اجزا از جمله فیلترها گردد.

مرحله اول به دست آوردن حجم آب استخر:

اولین نکته ای که در خرید پمپ استخر باید به آن توجه نمود محاسبه حجم آب استخر می باشد.

به عنوان مثال در استخر های مکعب شکل ابتدا حاصلضرب طول و عرض استخر را محاسبه نموده و حاصل را در متوسط عمق استخر ضرب می نماییم تا حجم استخر بر مبنای متر مکعب بدست آید.

مرحله دوم بدست آوردن میزان گردش آب:

طبق توصیه کارشناسان بهتر است جهت بدست آوردن میزان گردش آب با توجه به نوع استخربه صورت زیر عمل نماییم:

 

تعداد دفعات تعویض آب

نوع استخر

 هر شش ساعت یکبار

استخرهای عمومی و خانگی

 هر چهارساعت یکبار

استخرهای آموزشی و تمرینی

هر دو ساعت یکبار

استخرهای عمومی کودکان

 هر سی دقیقه یکبار

استخرهای درمانی

هر بیست دقیقه تا نیم ساعت یکبار

جکوزی

مرحله ی سوم :محاسبه هد مورد نیاز پمپ استخر:

مهمترین مرحله در انتخاب و خرید پمپ استخرمناسب، محاسبه درست هد مورد نیاز آن می باشد. جهت انجام این کار، می بایست “فشار دینامیکی کل پمپ مشخص شود. منظور از فشار دینامیکی کل پمپ، این است که پمپ، مایع مورد نظر را تا چه ارتفاعی می تواند با توجه به تمام اتلافات انرژی اصطکاکی موجود در لوله، پمپاژ کند. به بیان دیگر، فشار دینامیکی، بیانگر کل مقاومتی است که در مسیر گردش آب از خروجی استخر تا ورود مجدد آن به استخر پس از عبور از سیستم لوله کشی و تجهیزات قرار گرفته در مدار تصفیه استخر، وجود دارد. اتصالات، لوله ها،زانویی ها و همینطور تجهیزات به کار رفته در مسیر مدار تصفیه استخر، همگی سبب به وجود آمدن مقاومت در مسیر عبور آب می گردند که برآیند آنها، فشار دینامیکی کل مورد نیاز پمپ را مشخص مینماید. هر چه مقدار این مقاومت و به تبع آن، فشار دینامیکی کل پمپ افزایش یابد، نیاز به پمپ قوی تری داریم. افزایش توان پمپ معمولاً سبب افزایش سایز لوله های مسیر هم می گردند.محاسبه فشار دینامیکی کل پمپ، چهار مرحله ی مهم وجود دارد:

۱- محاسبه طول کل لوله های موجود در مدار تصفیه ی آب استخر :

طول لوله ها در تمام مسیر مدار تصفیه بایستی مشخص گردند. سپس طبق جداول ارایه شده توسط کارخانجات سازنده لوله های به کار رفته، افت فشار در طول کل مسیر محاسبه می گردند.

خرید پمپ استخر

خرید پمپ استخر

۲- محاسبه فشار مکش استاتیک پمپ :

اگر محل پمپ به صورتی باشد که خط مرکز نازل مکش آن از سطح استخر بالاتر قرار گرفته باشد، فاصله بین سطح آب استخر تا نازل مکش پمپ را نیز می بایستی به هد مورد نیاز پمپ اضافه نماییم.

۳- محاسبه افت فشار اتصالات سیستم لوله کشی :

اتصالات سیستم لوله کشی مانند زانویی سبب ایجاد افت فشار در مسیر جریان آب می شوند که جهت محاسبه میزان این افت فشار معمولا می بایستی به جداولی که توسط شرکت های سازنده ی اتصالات ارایه گردیده مراجعه نمود.

۴- ‏محاسبه افت فشار ناشی از تجهیزات:

هر یک از تجهیزات به کار رفته در مدار تصفیه آب استخر مانند فیلتر، اسکیمر ، هیترسبب ایجاد افت فشار در مسی جریان آب می گردند.

مرحله ی چهارم انتخاب پمپ استخر :

حال با مشخص شدن دبی و هد مورد نیاز پمپ، اطلاعات لازم جهت خرید پمپ  استخر مناسب وجود دارد. تقریباً تمامی سازندگان معتبر پمپ، جداول و منحنی هایی ارایه می دهند  که توان پمپ جهت تأمین فشار و دبی مورد نظر را نشان می دهند.


نویسنده مطلب alborztile

5 × 5 =