با توجه به اینکه پمپ استخر می تواند یکی از منابع هدر رفت انرژی در استخر باشد در این مطلب ۹ روش برای کاهش مصرف انرژی پمپ استخر آورده شده است. مخصوصاً هنگامی که از پمپ های با راندمان پایین و تک سرعته برای تصفیه آب استخر استفاده شود. همینطور، روشن بودن طولانی مدت پمپ و عدم تعادل شیمیایی و ضدعفونی نبودن آب، از سایر عواملی هستند که باعث اتلاف انرژی پمپ در مدار تصفیه استخر خواهند شد.

در این مقاله، ضمن بررسی این موضوع، روش هایی معرفی خواهند شد که شما با رعایت آنها می توانید در مصرف انرژی الکتریکی پمپ استخر خود صرفه جویی نمائید.

۱- کاهش موانع مسیر لوله کشی مدار تصفیه آب استخر

مقدار مصرف انرژی الکتریکی موتور پمپ استخر ، نسبت مستقیمی با میزان موانع موجود در مسیر لوله کشی مدار تصفیه استخر دارد. برای پمپ های با سایز بالا، معمولاً از سایز لوله کشی ۲ اینچ به جای سایز لوله کشی ½ ۱ اینچ استفاده می گردد. از جمله علل این موضوع این است که مقاومت ایجاد شده در لوله با سایز ۲ اینچ، کمتر از لوله با سایز ½ ۱ اینچ می باشد. علاوه بر سایز لوله، سایز فیلتر استخر نیز در این مورد موئثر می باشد. فیلترهای بزرگتر، دارای مقاومت کمتری بوده و با فشار کمتری از سمت پمپ کار می کنند. همچنین، سایر تجهیزات موجود در مدار تصفیه استخر مانند شیرآلات، دستگاه کلرزن، سایر تجهیزات ضدعفونی کننده، هیتر و … نیز هرکدام ، مقاومتی جدید به مدار تصفیه آب استخر اضافه می کنند. مطلب  دیگر، میزان اتصالات و مخصوصاً زانویی های استفاده شده در مسیر لوله کشی مدار تصفیه آب استخر است. مجموع مقاومت های مدار تصفیه استخر (شامل موارد ذکر شده فوق)، نشانگر مقدار هد مورد نیاز پمپ استخر خواهد بود. میزان هد پمپ استخر، یکی از پارامترهای مهم انتخاب پمپ مناسب بر اساس منحنی عملکرد پمپ می باشد.

۲- از پمپ فقط در زمان مورد نیاز استفاده کنید.

نکته ای که می بایست مورد توجه قرار گیرد این است که صرفه جویی بیش از حد در روشن نمودن پمپ، سبب می شود تا هزینه شما در ضدعفونی و اضافه کردن مواد شیمیایی لازم به استخر، افزایش یابد. زیرا، عدم استفاده به اندازه از پمپ استخر، باعث عدم تصفیه کافی و گردش آب در مدار تصفیه شده و کارایی ضدعفونی و تعادل شیمیایی آب استخر را دچار مشکل می کند. اما شما می توانید با سعی و خطا، میزان مناسب روشن بودن پمپ را در فصول مختلف سال در استخر خود، متوجه شوید. میزان نیاز استخر به فیلتراسیون در هوای گرم نسبت به هوای سرد، بیشتر است. حتی گاهی میزان نیاز به فیلتراسیون در فصل گرما به دو برابر میزان مورد نیاز در فصل سرما هم افزایش می یابد.

میزان واقعی مورد نیاز  برای روشن بودن پمپ تصفیه استخر، به بازده و اثربخشی پمپ و فیلتر استخر وابسته است. پمپ استخرهایی که سایز تجهیزات آنها کوچک محاسبه شده اند، می بایستی تا مدت بیشتری روشن باشند.

بسیاری از استخرها بر اساس فیلتراسیون در هر ۸ ساعت طراحی شده اند. این بدان معناست که پمپ می بایست حداقل ۸ ساعت و حداکثر ۱۶ ساعت برای حالتهای پر استفاده و دمای بالای استخر روشن باشد. بصورت کلی شاید بتوان گفت توصیه روشن بودن بین ۱۲ تا ۱۵ ساعت پمپ برای یک استخر با استفاده نرمال، پیشنهاد مناسبی باشد.

 

۳- از پمپ با سرعت متغیر استفاده کنید.

پمپ های با سرعت متغیر، از سرعت پائین تر و بالطبع مصرف انرژی کمتری برخوردار می باشند. شاید جالب باشد بدانید که وقتی سرعت پره های پمپ نصف شود، میزان آمپر جریان الکتریکی الکتروموتور پمپ، ۱/۸ می شود! پمپ های با سرعت متغیر می توانند میزان مصرف انرژی را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهند. بنابراین، هزینه خرید اولیه بالای آنها طی چند سال استفاده کاملاً توجیه اقتصادی دارد.

برتری دیگری که پمپ های با سرعت متغیر نسبت به پمپ های عادی دارند این است که موتور این پمپ ها، بسیار کم صدا و خنک بوده و بصورت مغناطیسی دائم عمل می کنند. این خاصیت، سبب طول عمر بیشتر آنها نسبت به پمپ های عادی با الکتروموتورهای القائی می شود.

پمپ استخر سرعت متغیر

پمپ استخر سرعت متغیر

 

۴- از فیلتر بزرگتر استفاده کنید.

برای صرفه جویی در مصرف انرژی پمپ استخر، می توان از فیلتر بزرگتر و یا فیلتر با اثربخشی بالاتر استفاده نمود. به عنوان مثال، فیلترهای دیاتومه با توجه به اثربخشی بالای تصفیه، می توانند ذرات و الودگی های بیشتری را از آب استخر حذف کنند که این خاصیت به نوبه خود باعث کاهش زمان مورد نیاز برای روشن بودن پمپ استخر خواهد شد.

استفاده از فیلتر با سایز بزرگتر هم علاوه بر اینکه سبب تمیزتر شدن آب می شود، مقاومت در برابر جریان کمتری داشته و از این دو راه کمک می کند تا زمان روشن بودن و نیز فشار کاری پمپ، کم شود.

 

 

۵- از پمپ کوچکتر استفاده کنید.

خیلی از مردم از این نکته مهم غافل هستتند که به عنوان مثال، پمپ های ۱ اسب بخار برندهای مختلف، می توانند دبی و فشارهای کاری مختلفی داشته باشند. در هر رده توان پمپ، پمپ های دارای جریان متوسط، جریان بالا و جریان بسیار بالا وجود دارند. بنابراین، با مطالعه منحنی مشخصه پمپ و انتخاب پمپ با توان پائین تر، می توانیم در مصرف انرژی پمپ صرفه جویی قابل ملاحظه ای داشته باشیم. منظور این است که حتی الامکان به جای انتخاب پمپ های با دبی متوسط و توان بالا، پمپ های با دبی بالا و توان کمتر را انتخاب نماییم.

 

۶-استفاده از الکتروموتورهای با بهره وری بالا

در بسیاری از مواقع، امکان خرید الکتروموتورهای با بهره وری بالا  در سایزهای معمولی وجود دارد. خرید این الکتروموتورها و جایگزینی موتورهای کهنه با آن می تواند تا حدود ۲۵% در مصرف انرژی پمپ صرفه جویی کند. این نوع الکتروموتورها فناوری پیشرفته تری در طراحی و مواد استفاده شده نسبت به موتورهای عادی دارند.

 

۷-استفاده از شیرهای کشویی

بهتر است اگر حق انتخاب داشتید ، از شیرهای کشویی روی فیلترهای شنی و یا دیاتومه ، استفاده شود. این شیرها مقاومت کمتری در برابر جریان نسبت به شیرهای چندحالته دارند. این خاصیت مخصوصاً برای لوله کشی فیلتر سایز ۲ اینچ، بسیار مشهودتر است.

از آنجائیکه فیلترهای کارتریجی کلاً فاقد شیر می باشند، از نظر کاهش مقاومت در برابر جریان، بهترین گزینه فیلتر استخر هستند.

 

 

 

۸- توجه به حفظ همیشگی تعادل شیمیایی آب استخر

توجه به حفظ تعادل شیمیایی آب استخر، از ایجاد مشکلاتی که امکان دارد سبب نیاز بیشتر به کار کردن پمپ برای تصفیه استخر شود، جلوگیری می کند. ضدعفونی مناسب و حفظ تعادل شیمیایی آب استخر، سبب عدم احتیاج به فیلتراسیون اضافه آب استخر می شود.

 

۹-استفاده از ضدعفونی کننده های کمکی

یکی دیگر از مواردی که سبب کاهش مصرف انرژی پمپ استخر می گردد استفاده از ضدعفونی کننده های کمکی علاوه بر کلر (مانند ازن) می باشد. این امر می تواند مقدار سبب کاهش نیاز به فیلتراسیون گردد. در این حالت، پمپ استخر می تواند مدت زمان بیشتری خاموش باشد در حالیکه کیفیت آب نیز قابل قبول خواهد بود.

 


نویسنده مطلب alborztile