استخر با کلر یا بدون کلر،کدام بهتر است؟

همه ی ما، حداقل با بعضی از عوارض شایع شنا که ناشی از وجود کلر در استخر است، آشنا هستیم: چشم درد، تحریک پوست، پوسیدگی لباس شنا و بوی استخر که تا زمان یک دوش خوب همچنان با شماست. اما کلر به تنهایی، تا زمانی که در حد مجاز توصیه شده استفاده شود، کاملا بی خطر است.در این مطلب مزایا و معایب استفاده از کلر در آب استخر مورد بررسی قرار می گیرد تا به این پرسش پاسخ داده شود که استخر با کلر یا بدون کلر ، کدام بهتر است؟

کلر استخر

کلر در آب استخر

علت نیاز به مصرف کلر در استخر

کلر اضافه شده به آب برای از بین بردن باکتری های موجود در آب استخر لازم است. در استخر، امکان تخلیه و پر کردن مجدد آب پیش از ورود شناگر جدید نمی باشد. بنابراین، آب علاوه بر اینکه باید به خوبی قبل از ورود به استخر از نظر اصول بهداشتی بررسی گردد، بلکه باید در طول زمان استفاده نیز تمیز باقی بماند. با ورود شناگر جدید به استخر که با خود باکتری به درون آب می آورد، پاکسازی آب امری حیاتی است.

خطرات ناشی از استفاده بیش از حد کلر

اگر از کلر به طور صحیح استفاده شود، خطری سلامت شما را تهدید نمی کند. خطر اصلی ، زمانی است که مسئول کلر زنی استخر، کلر را بیش از حد مجاز تعریف شده به آب اضافه می‌کند. با استفاده مقدار مجاز کلر، میزان PH استخر(شدت اسیدی بودن آب) در سطح پیشنهاد شده ۷/۴ خواهد بود یعنی PH اشک شما. اگر مقدار کلر در استخر بیش از حد فوق باشد، می تواند باعث بوی شیمیایی زیاد، قرمزی چشم ها،گلو درد وتحریک پوست  شود.

برخی مطالعات نشان داده اند که کودکان در صورتی که به طور منظم در استخر کلر شنا کنند، بیشتراحتمال ابتلا به آسم را دارند. هنگامی که میزان کلر بیش از حد بالا باشد، عرق، پوست و دیگر ترکیبات آلی می توانند با کلر واکنش نشان دهند و منجربه تولید گازهای مضری شوند که باعث سوزش چشم، پوست و دستگاه تنفسی است. با این حال، این یافته ها ممکن است اثرات استفاده بیش از حد مجاز کلر را نشان دهند، در حالیکه تحقیقات، استفاده از کلر در حد مجاز را مضر ندانسته اند. شنا دارای خواص بهداشتی قابل توجهی است و ثابت شده که حتی کودکان مبتلا به آسم، از مزایای ورزش در هوای گرم و مرطوب یک استخر بهره برده، و کمتر احتمال دارد علائم مریضی در آنها آغاز شود. برای بزرگسالان، نگرانی بسیار کمتر است.چرا که یک بدن شکل گرفته، کمتر احتمال تاثیر پذیری از این مضرات را دارد.

لوازم آرایشی و بهداشتی، کرم های ضد آفتاب و لوسیون بدن نیز از آنجایی که حاوی ترکیباتی است که اغلب با کلر واکنش نشان می دهند می تواند باعث بروز مشکل بوده و یک محرک باشند. لذا باید قبل و بعد از ورود به استخر یا جکوزی دوش دوش کافی و مناسب گرفته شده و آرایش، لوسیون بدن، کرم ضد آفتاب و .. پاک شود.

اگر شما موی سفید شده یا هایلایت دارید که در استخر، سبز رنگ می شود ، به احتمال زیاد در آب این استخر، مس وجود دارد و PH آب بالا است (فرسایش اتصالات مسی رخ می دهد) و این امر به کلر مربوط نیست.

شما ممکن است در مورد اثرات مضر مواد شیمیایی مانند کلر بر محیط زیست، مطالبی شنیده باشید. در حالیکه، عموماً استفاده های صنعتی این مواد باعث بروز این گونه مشکلات است. میزان کلر مورد استفاده در استخر بسیار کمتر از آن است که چنین تاثیرات زیست محیطی داشته باشد.

جایگزین کلر چیست ؟

اشعه ماوراء بنفش و ازن ،دو گزینه جایگزین کلر برای استفاده در تصفیه استخر هستند:

ازن: ازن یک اکسید کننده قوی است. بنابراین می توان در پاک سازی و ضدعفونی آب از آن استفاده کرد. مانند اشعه ماوراء بنفش، ازن تنها می تواند در پاکسازی آب ورودی کمک کرده و برای باکتری های حاصل از ورود افراد جدید، موثر نیست. نه ازن و نه اشعه ماراء بنفش، نمی‌توانند به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند. آنها باید همراه با یک ماده ضدعفونی کننده با اثر پایدار در آب استفاده شوند. بنابراین اگر چه این روش ها می‌توانند جایگزین بخشی از کلر مورد استفاده در استخر شوند، اما باید یک میزان محدودی از کلر در آب به منظور رعایت استانداردهای ایمنی همواره وجود داشته باشد. البته باید این نکته را مد نظر داشت که چون وجود این سیستم‌های جانبی، میزان کلر مورد استفاده را کاهش می‌دهد، خطرات کلر بیش از حد مجاز به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

اشعه ماوراء بنفش (UV) : در این روش، آب تحت تابش نور ماوراء بنفش قرار گرفته و باکتری های موجود در آن کشته می شوند. این روش می تواند آب ورودی استخر را مطابق با اصول بهداشتی پاکسازی کند، اما تاثیری روی باکتری های جدیدی که توسط ورود شناگر جدید به آب استخر وارد می شود، ندارد.

مزایای استفاده از کلر

باکتری ها در یک استخر بدون کلر به احتمال زیاد آسیب های بهداشتی بیشتری از خود کلر بوجود می آورد. فواید بهداشتی شنا و استحمام بسیار بیشتر از هر گونه عوارض جانبی اثبات شده است. استفاده بیش از حد از کلر در استخر ممکن است موجب خارش چشم شود، اما اما با در نظر گرفتن این نکته که میکرو ارگانیسم هایی که سبب امراض آب مانند اسهال خونی، هپاتیت A و وبا می شوند را ریشه کن می کند، به آسانی می توانید مزایای کلر را درک کنید.

فقط از علائم هشدار دهنده استفاده  بیش از حد کلر در استخر آگاه شوید:

  • اگر هر گونه التهاب پوست ویا چشم احساس کردید، بلافاصله از محیط استخر خارج شوید
  • از یک استخر است که دارای یک بوی شیمیایی قوی است دوری کنید.

نویسنده مطلب alborztile

هشت + چهار =