PH آب استخر در واقع نشان‌دهنده میزان فعالیت یک اسید یا باز در  آب استخر است. آزمایش اندازه گیری PH، مقدار یونهای هیدروژن موجود در آب را اندازه گیری می کند. PH آب استخر، در حالت ایده آل در بازه ۷٫۳۵-۷٫۴۵ تعریف می شود.

 بازه کلی تعریف شده برای اندازه گیری PH، بین ۰-۱۴ است. PH عدد ۰ نشان‌دهنده بیشترین حالت اسیدی و PH عدد ۱۴ نشان‌دهنده بیشترین حالت بازی مایع می باشد.

Different PHs
شکل ۱ : میزان PH مواد مختلف

مواد شیمیایی مورد استفاده برای آب استخر که معمولاً برای تنظیم PH آب استخر مورد استفاده قرار می گیرند،  مواد اسیدی مانند اسید هیدروکلریک، اسید سولفوریک و بی سولفات سدیم هستند که برای کاهش PH آب استخر مصرف می شوند. همینطور، بعضی از مواد بازی قوی نیز در استخرها مورد استفاده قرار می گیرند که می توان از آن جمله به کربنات سدیم و بی کربنات سدیم اشاره کرد.

در جدول زیر، PH برخی از انواع مواد شیمیایی مورد استفاده در استخر، آورده شده است:

PH تقریبی

ماده شیمیایی

۲٫۷

اسید سولفوریک

۲٫۷

تری کلر

۳

اسید هیدروکلریک

بالای ۴

اسید سیانوریک

۷ (PH کاملاً خنثی)

آب مقطر

۷٫۳۵-۷٫۴۵

آب استخر ایده آل

۷٫۳-۷٫۵

اشک چشم انسان

۸٫۵

بی کربنات سدیم

۸-۱۰

کلرید کلسیم

۱۰٫۵

کربنات سدیم

۱۱-۱۲

هیپوکلریت کلسیم

۱۳

هیپوکلریت سدیم

در ابتدای مقاله اشاره شد که میزان PH مناسب برای آستخر، بین ۷٫۳۵-۷٫۴۵ است اما دلایل این توصیه چیست؟

۱-    کاهش میزان جلبک استخر

بسیاری از انواع جلبک استخر، نسبت به کلر حساس هستند. این بدان معناست که حفظ PH آب استخردر محدوده تعیین شده، سبب خواهد شد تا سطح عملکرد کلر افزایش پیدا کرده و باعث از بین رفتن مقدار بالایی از جلبک استخر در آب شود. اگر میزان کلر و PH استخر همواره در محدوده مشخص شده و قابل قبول باشد و کماکان در استخر، شاهد وجود جلبک باشیم، احتمالاً در “نقاط مرده” استخر، مشکلی وجود دارد. اگر در برخی نقاط استخر، جلبک می بینید که با کلر عادی از بین نرفته اند، در زمانی که کسی داخل استخر نباشد، به همراه وسایل حفاظت شخصی مناسب، هیپوکلریت کلسیم (پودر کلر) را بصورت دستی روی این نقاط دارای جلبک بپاشید. پس از گذشت مدتی زمان، از شر جلبک ها خلاص خواهید شد!

۲-    تعادل شیمیایی آب

اقدام برای افزودن مواد شیمیایی لازم برای حفظ تعادل شیمیایی آب استخر در حالیکه PH آب در محدوده ۷٫۳۵-۷٫۴۵ باشد، اثربخشی بهتر و ساده تری خواهد داشت.

بنابراین، با توجه به مطالب فوق، با ۵ دلیل مهم برای حفظ PH آب در بازه مناسب، آشنا شدیم. لذا طبیعی است کسانی که بصورت منظم از اندازه گیری PH آب استخر خود غافل هستند، دیر یا زود دچار مشکل کیفیت آب در استخر خود خواهند شد.

پرسش مهم دیگری که عموماً مطرح می شود، این است که “برای تنظیم PH آب استخر، چه مقدار اسید می بایست به آن اضافه کنیم؟”

ابتدا و قبل از هر چیز، لازمست تا یک کیت مناسب اندازه گیری PH برای استخر خود تهیه کنید. قبل از تهیه این کیت و اندازه گیری PH آب، به هیچ عنوان نسبت به خرید اسید و استفاده از آن، اقدام نکنید. شاید اصلاً به آن نیازی نداشته باشید!

کیت اندازه گیری PH آب استخر

با استفاده از تست کیت و مطابق با دستورالعمل آن، PH آب استخر خود را اندازه بگیرید. اگر از کلر مایع و یا کلر پودری استفاده می کنید، قاعدتاً می بایست PH آب استخر قابل قبول و یا کمی بالاتر از عدد ۷٫۶ باشد.

اگر استخر شما، استخر کوچکی است (ظرفیت آب حداکثر ۸۰,۰۰۰ لیتر( و مثلاً میزان PH آن حدود ۷٫۸ باشد، به این طریق عمل کنید که ابتدا از روش بودن پمپ مدار تصفیه استخر، اطمینان حاصل کنید. سپس ضمن استفاده از دستکش و عینک ایمنی، حدود ۵۰۰ میلی لیتر اسید هیدروکلریک به آب استخر در کناره های آن اضافه کنید. کاملاً مراقب باشید که این کار را زمانی انجام دهید که هیچکس (مخصوصاً کودک) در استخر و اطراف آن وجود نداشته باشد. ضمناً یک شیلنگ آب در کنار خود داشته باشید تا بلافاصله اسید ریخته شده در اطراف محوطه استخر را شستشو دهید تا محوطه کاملاً پاک شود.

بعد از حدود ۵ تا ۷ ساعت، مجدداً PH آب استخر را اندازه گیری کنید. اگر در این اندازه گیری، مثلاً متوجه شدید که PH آب به عدد ۷٫۴ رسیده، متوجه خواهید شد که به ازای اضافه کردن ۵۰۰ میلی لیتر اسید، PH آب استخر شما حدود ۰٫۴ کاهش می یاید. به این ترتیب، شما از این به بعد معیار مناسبی دارید که نشان می دهد با اضافه کردن چه مقدار اسید، می توانید PH آب استخر خود را کنترل و تنظیم کنید.

طبعاً میزان نیاز به اضافه کردن اسید به سایر استخرها با توجه به تفاوت آنها، متفاوت خواهد بود. این مقدار، بسته به حجم استخر، میزان PH اولیه،  سایر مواد شیمیایی مورد استفاده و همینطور منبع آبی که استخر با آن پر شده (آب شهری، آب چاه، آب رودخانه، آب برکه و …)، می تواند تفاوت داشته باشد.

از آنجائیکه کنترل PH آب، از مهمترین فعالیت های نگهداری مناسب استخر است، همواره تلاش کنید تا با اندازه گیری منظم این معیار و افزودن مواد شیمیایی لازم، از کنترل آن اطمینان خاطر داشته باشید.

۳-    راحتی شناگران

همانطور که در جدول فوق نشان داده شده است، PH اشک چشم یک انسان سالم در حدود ۷٫۴ است. بنابراین، طبیعی است که اگر آب استخر نیز در همین حدود باشد، سبب ایجاد اذیت و یا سوزش در چشم شناگر به دلیل بالا و یا پایین بودن PH نخواهد شد.

آنچه که به صورت تجربی به دست آمده، این است که محدوده ۷٫۲-۷٫۶  برای PH آب استخر، محدوده قابل قبولی است. در خارج از این محدوده، شاهد مشکلاتی برای شناگران خواهیم بود. مخصوصاً در PH بالای ۸ و PH زیر ۲ ، احتمال سوزش و ناراحتی شدید برای چشم شناگران وجود خواهد داشت.

۴-    اثربخشی کلر

در حالیکه اثربخشی برم (به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده جایگزین کلر)، خیلی تحت تأثیر مقدار PH آب نیست، اما اثربخشی و میزان توان ضدعفونی کنندگی کلر، به شدت تابع میزان PH آب استخر و تغییرات آن است.  به عنوان مثال، در PH عدد ۸، کلر تنها دارای ۲۰ درصد خاصیت ضدعفونی کنندگی است. این در حالی است که در PH عدد ۷٫۴، این مقدار به ۶۰ درصد می رسد! بر اساس مطالعات  تجربیات افراد متخصص در حوزه  ی نگهداری استخرها، کاهش PH استخر به تنهایی می تواند تأثیر مثبتی بر روی عملکرد ضدعفونی کنندگی کلر داشته باشد.

۵-    کاهش بوی کلر

حفظ PH آب استخر در محدوده اشاره شده، باعث افزایش عملکرد کلر و به دنبال آن، کاهش بوی کلر (اصطلاحی) در محوطه استخر خواهد شد. چرا که در این شرایط، کلر به سرعت با آلودگی ها وارد واکنش شده و آنها را از بین می برد. البته بویی که در محوطه استخر به نام بوی کلر شناخته می شود، در واقع بوی کلر نیست. بلکه بوی ماده ای بنام “کلرامین” است که از ترکیب شیمیایی کلر با برخی آلودگی های موجود در استخر تشکیل می شود.

اگر شما دارای یک استخر – مخصوصاً سرپوشیده – هستید و بوی کلر آن آزارتان می دهد، در ابتدا سعی کنید تا PH آب استخر را به محدوده ۷٫۳۵-۷٫۴۵ و سپس مقدار کلر آزاد را نیز به ۳ ppm برسانید. بعد از مدتی درخواهید یافت که کیفیت آب و همینطور هوای محوطه استخر، بهبود پیدا خواهد کرد. البته میزان مواد محلول جامد در آب (TDS)،  بار ناشی از شناگران داخل استخر، تعادل شیمیایی آب استخر و یا حتی سایر عوامل می تواند بر روی کیفیت آب و هوای استخر تأثیرگذار باشند.  اندازه گیری منظم PH و کلر در استخرهای روباز نیز می بایست انجام شود. ولی بوی کلر در استخرهای سرپوشیده به دلیل بسته بودن فضا، آزاردهنده تر است.


نویسنده مطلب alborztile

19 − هشت =